ługą. Okazuje się, że na rynku można znaleźć wiele firm, które zajmują się wynajmem bardzo różnych sprzętów, więc trzeba po prostu namierzyć taki podmiot i już. Nawiasem mówiąc, usługi w zakresie wynajmu w obecnej dobie cieszą się sporym zainteresowaniem. Ludzie wypożyczają samochody, dźwigi, betoniarki, koparki, podnośniki i inne. Prawdę mówiąc, podaż w tym zakresie określana jest przez popyt, bo to klienci w końcu decydują o tym, co ostatecznie oferują wypożyczalnie.
Na zakończenie naszych rozważań podajmy kilka sytuacji, w których potrzebna jest zwyżka. Otóż, kiedy trzeba pomalować elewację wysokiego budynku, kiedy konieczne jest przycięcie zbyt wybujałego drzewa czy też kiedy trzeba naprawić trakcję elektryczną konieczne jest wykorzystanie tego chyba wręcz epokowego udogodnienia.
Prace na wysokościach
Prace na wysokościach to zawsze ryzyko, jakie ponosi pracownik. Pracownik, a nie pracodawca, gdyż to on ryzykuje własnym zdrowiem, a niekiedy życiem. Jako pracodawca powinieneś w pełni zabezpieczyć miejsce pracy, gdzie wykorzystujesz takie maszyny jak podnośnik, czy zwyżka. Oczywiście ty również odpowiadasz za ewentualne wypadki, jednak tylko wtedy, jeżeli nie dopilnowałeś przepisów bhp, dotyczących pracy na wysokościach, oraz nie wyszkoliłeś odpowiednio swoich pracowników. Jednak biorąc odpowiedzialność za te właśnie aspekty, chronisz nie tylko odpowiedzialność finansową, ale także swoje sumienie. Dlatego tak ważne jest, abyś zrobił wszystko, aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom Twojej firmy, a nawet więcej niż powinieneś. Regularnie doglądaj obecnie prowadzonych zleceń i upominaj pracowników, którzy nie stosuja się do przepisów bhp. Ważne, aby wiedzieli oni, że nie traktujesz tego jako zwyczajną formalność ale, że jest to dla Ciebie istotna kwestia. To wpłynie także pozytywnie na Twój autorytet, którym potwierdzisz, że dbasz nie tylko o pieniądze, ale o bezpieczeństwo.
Nowoczesne podnośniki dają możliwość dostępu nawet
Mycie okien jest zajęciem niezbyt przyjemnym, ale w warunkach domowych każdy może sobie z tym poradzić. Większy problem jest, gdy to zadanie trzeba wykonać w kilkupiętrowych biurowcach, gdzie okna są tak zamontowane, że utrudniony jest do nich dostęp od strony zewnętrznej. To już robota dla fachowca, który ma odpowiednie uprawnienia, aby mógł wykonywać prace na wysokościach. Zasady takich usług są dokładnie określone w przepisach BHP.
Jeśli fasada budynku jest w trakcie renowacji, nie ma z tym problemu. Pracownicy firmy czyszczącej mogą skorzystać z zainstalowanych do tego celu rusztowań. Ale gdy aktualnie brak jest rusztowań, muszą oni wykorzystywać różnego rodzaju platformy robocze. Bardzo przydatny jest podnośnik koszowy lub nożycowy. Nowoczesne podnośniki dają możliwość dostępu nawet do wysokości 50 metrów. Jest to sprzęt samojezdny, dzięki czemu ekipa może się sprawnie przemieszczać do kolejnych okien. Każdego typu zwyżka jest wyposażona w szereg urządzeń chroniących, które sprawiają, że prace na wysokościach są całkowicie bezpieczne.
Pracodawca powinien również zapewnić odpowiednie środki
Prace na wysokościach należą do jednym z najtrudniejszych zawodów. Na trudne warunki ma wpływ przede wszystkim ryzyko, które ponoszą pracownicy wykonujący ten zawód jak również sam pracodawca.
Praca na wysokościach przeprowadzana jest przede wszystkim na wysokich drabinach, rusztowaniach, linach, różnego rodzaju konstrukcjach, które znajdują się przynajmniej 1 metr nad podłożem.
W pracy na wysokościach wykorzystywany jest też szereg narzędzi i maszyn, które mają ułatwić wykonanie zleconej pracy.
Oprócz zapewnienia niezbędnego sprzętu takiego jak podnośnik czy zwyżka, pracodawca powinien zapewnić nadzór nad tymi pracami przez wyznaczone do tego osoby. Pracodawca powinien również zapewnić odpowiednie środki ochrony osobistej i indywidualnej. Każdy pracownik powinien również otrzymać instruktaż stanowiska pracy od swojego bezpośredniego przełożonego. Wszystkie te czynniki powinny wpływać na bezpieczeństwo pracowników dzięki czemu będą mogli dokładnie i rzetelnie wykonywać zlecone sobie zadania.