specjalistyczne, które stosuje na przykład ratownictwo górskie czy straż pożarna. Ułatwienie, jakie daje używanie takiego sprzętu jest ogromne. Nie dość, że oszczędzamy czas, to przecież czujemy się przy pracy bezpiecznie. Niektóre podnośniki, czy zwyżki są samobieżne. Ułatwia to ich stosowanie, ale są używane tylko w pobliżu ich magazynowania. Chyba że są przewożone. Bowiem ich szybkość przemieszczania się jest ograniczona. Urządzenia o większym zasięgu ramienia i cięższe, przystosowane do trudniejszych zadań, montowane są na pojazdach. Mogą one wówczas dotrzeć na dalekie odległości i być użyte w trudnych warunkach. Pulpit sterowniczy w tych urządzeniach znajduje się wewnątrz kosza roboczego lub u podstawy ramienia. W tym drugim przypadku potrzebna jest druga osoba, do jego obsługi.
Wszelkie prace na wysokościach są niebezpieczne i wymagają szczególnej ochrony. Wobec tego należy ze wszelką dbałością stosować przepisy bhp. Bezpieczeństwo jest najważniejsze !
Bez podnośnika nie wyobrażają sobie pracy
Wszelakie prace na wysokościach możliwe są do wykonana tylko wtedy, kiedy mamy do dyspozycji podnośnik i co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Nawiasem mówiąc, przekonało się o tym już wiele osób. Zwyżka pomoże nam w sytuacji, kiedy trzeba pomalować czy umyć ścianę wysokiego budynku. Bez podnośnika nie wyobrażają sobie pracy elektrycy, którzy muszą przecież dokonywać napraw czy konserwacji trakcji elektrycznej. Wszelakie prace na wysokościach wiążą się z niebezpieczeństwem, więc zwyżka w takich okolicznościach jest po prostu wyjściem idealnym. Nie trzeba chyba nawet tej kwestii jakoś specjalnie nikomu tłumaczyć, bo rozumie się to samo przez się.Ale gdzie w ogóle szukać podnośnika, kiedy zachodzi taka potrzeba? Przede wszystkim trzeba rozejrzeć się w swoim najbliższym otoczeniu, bo może się okazać, że dosłownie na sąsiedniej ulicy mamy firmę, która zajmuję się wynajmem różnych sprzętów, w tym i podnośników. Gdyby jednak poszukiwania w realu okazały się bezowocne, zawsze można sięgnąć do internetu, wszak w sieci znaleźć można chyba prawie wszystko. W wybraną wyszukiwarkę wpisujemy więc stosowne hasło i już po chwili przed naszymi oczyma pojawia się co najmniej kilka jeśli nie kilkanaście ofert, z których wystarczy jedną najbardziej nam odpowiadającą i już.
To tak jak z wodą -
Podnośnik czy zwyżka? I jedno, i drugie określenie jest poprawne. W zasadzie nieważna jest nazwa, a funkcjonalność takiego sprzętu, bo nie trzeba nikomu jakoś specjalnie tłumaczyć, że różne prace na wysokościach byłyby trudno do wykonania, gdybyśmy nie dysponowali nim. Nawiasem mówiąc, ktoś, kto na co dzień wykorzystuje podnośnik, nawet nie pomyśli, że mogłoby go nie być. Tak to już jest, że korzystamy z różnych udogodnień, jakie mamy w swoim otoczeniu, nie zastanawiając się przy tym nad ich istotą. To tak jak z wodą - kiedy nagle jej zabraknie, dopiero wówczas doceniamy, czym ona tak naprawdę jest dla człowieka.
Ale wróćmy do meritum niniejszego artykułu, bo nieco odbiegliśmy od niego. Skąd zatem wziąć podnośnik, kiedy zachodzi potrzeba skorzystania z niego? Oczywiste jest, że nie kupimy takiego sprzętu, ale możemy go po prostu wypożyczyć. Na rynku funkcjonuje stosunkowo dużo firm, które zajmują się wynajmem różnego rodzaju urządzeń, a więc i zwyżka u takich oferentów jest dostępna. Trzeba tylko dobrze poszukać, a z całą pewnością szybko uda się znaleźć punkt, w którym wypożyczą nam potrzebny sprzęt. Do tego jeszcze z obsługą, bo przecież przeciętny Kowalski nie jest w stanie poradzić sobie w takich okolicznościach.
Niebezpieczne prace
Prace na wysokościach zaliczane są do prac niebezpiecznych. Aby zmniejszyć ryzyko wypadku i ułatwić sobie to zajęcie, stosuje się specjalny sprzęt. Do ich zaliczamy podnośnik, zwyżkę, wysięgnik i inne podobne. Zwyżka może być samobieżna, przesuwna lub przenośna. Używa się jej przy drobnych pracach remontowych, budowlanych, a nawet w rehabilitacji. Jest również pomocna przy obsłudze osób niepełnosprawnych. Wszelkiego rodzaju podnośniki stosuje się w przemyśle budowlanym, leśnictwie, energetyce, ratownictwie i innych. Podczas prac związanych z elektrycznością, należy pamiętać o tym, by /jeśli to możliwe/ dopływ prądu do urządzeń objętych pracami, został odcięty. Ogólne zasady obsługi i zachowywania się podczas prac na wysokościach zawarte są w stosownych przepisach. Jednak prace na wysokościach nie zawsze muszą znaczyć remont, naprawę czy budowę. Wieszanie dekoracji, szyldów, skoki na bungee czy umieszczanie oświetlenia do celów rekreacyjnych, to tylko niektóre z tych innych celów. Zwyżka jest urządzeniem /można powiedzieć/ kameralnym i przydaje się również w niewielkich pomieszczeniach. W halach, biurach, bibliotekach, a nawet w domu. Stosowanie tych wszystkich urządzeń znacznie ułatwia pracę.